بودا کیست؟ همه چیز درباره آیین بودا

نیروانا در آیین بودا، به زبان باستانی سانسکریت می باشد که در بودیسم برای توصیف شادی بی اندازه، آرامش ذهن، صلح، آن سوی ماه و خورشید، بیکران، ریشه کن کردن کینه و دشمنی، پاکی و زندگی دور از فریب از آن استفاده می کنند.

جالب است بدانید؛ آیین و مراسم بودایی، جزء چهارمین دین شناخته شده در جهان است؛ که در جهان بیش از ۵۲۰ میلیون نفر از آن پیروی می کنند. برخی از پژوهشگران بر این باورند که ریشه آیین بودایی در ایران بوده است!

در واقع این آیین، به تدریج از هندوستان به سراسر جهان راه پیدا کرد و به عنوان دین پاکان در نظر گرفته شد. زیرا در این آیین بیشتر بر ورزیدگی ذهنی، کردار نیک و پرهیز از کردار بد تأکید می کنند.

شاید برای خیلی از افراد، این سوال پیش آمده باشد که اصلا بودا کیست؟ سیداتا فرزند رئیس یک قبیله در هندوستان می باشد که مذهب خود و خانواده اش، هندو بود و پس گذشت سال ها لقب بودا را به وی نهادند. سیداتا زندگی بسیار راحتی داشت و در ناز و نعمت کنار خانواده خود زندگی می کرد.

بودا به سن نوجوانی که رسید؛ با ۳ واقعه مواجه شد و زندگی اش به کلی دچار تحول و تغییر شد. چندین سال بعد؛ او ازدواج کرد و صاحب یک پسر شد، اما زن و بچه اش را ترک کرد و به دنبال پیدا کردن راهی برای حل مشکلات مردم رفت!

برخی از اقداماتی که بودا برای رسیدن به اهداف خود انجام داد

در ابتدا سیداتا نزد ۲ روحانی هندو رفت تا پاسخ سوالاتش را از آن ها دریافت کند، اما آن ها نتوانستند پاسخ قانع کننده و دقیقی را به وی بدهند بنابر این بودا تصمیم گرفت که مانند یک راهب هندو زندگی کند.

۶ سال تمام به عنوان راهب هندو کار خود را ادامه داد اما در طی این سال ها شکنجه ها و سختی های زیادی را تحمل کرد. پس از گذشت این ماجرا بودا تمام تلاش های خود را بیهوده دانست و آن قدر زیر درختی نشست که جواب تمام سوالاتش را پیدا کرد!

با توجه به آیین بودا می توان گفت که؛ علت رنج کشیدن بسیاری از افراد در زندگی، هوس است و احساسات قدرتمندی مانند؛ عشق نیز باعث رنج کشیدن بسیار می شود.

آیین بودا,بودا کیست,آیین بودا,

بودا پس از تفکر بسیار در این باره فهمید که؛ رنج جزء جدایی ناپذیری از مراحل زندگی است، هوس باعث رنج می شود و برای غلبه بر مشکلات، درد و رنج، باید از تمامی خود خواهی ها دور شد!

بودا در زمان خودش پیروان زیادی پیدا کرد و با کمک ایالت دیگر توانست دین بودا را به دیگران معرفی کند و تعالیم مفیدی را به دیگران یاد دهد. پس از گذشت مدت کوتاهی؛ آیین بودا در سراسر هند شهرت پیدا کرد و همین موجب شد به کشور های مجاور نیز نفوذ پیدا کند.

پس از برپایی آیین بودا، سیداتا چه کارهایی را انجام داد؟

سیداتا یا همان بودا، هیچ وقت ادعای پیامبری و امامت نداشت و خود را مانند یک معلم می دانست که وظیفه دارد راه درست زندگی کردن را به مردم یاد دهد. به همین علت بودا به عبادت کردن خدا نمی پرداخت و سعی بر این داشت مردم را به نیروانا برساند.

بودا به مردم می آموخت که هر کسی باید افکار خود را طوری پروش دهد که تنها به اعمال پسندیده و درست بی اندیشد و از گناه و اعمال زشت دوری کنند. وی همیشه تأکید داشت که افراد باید بتوانند احساسات خود را کنترل کنند تا از پس مشکلات بر آیند.

بودا هر نوع زندگی را مقدس می دانست و اعتقاد داشت که انسان پس از مرگ، دوباره متولد می شود و آن زندگی بعدی، پاداش یا عذاب زندگی قبلی خواهد بود. او آیین بودا را بسیار با ارزش می دانست و تمام سعی خود را به کار گرفت تا مردم نیز برای آن ارزش قائل باشند.

سر انجام بودا در سن 80 سالگی از دنیا رفت و پس از آن، دیگر روحانیون مذهب بودا به دنبال نیروانا یا همان آرامش، آسودگی و صلح رفتند. در حال حاضر نیز تعداد زیادی از مجسمه های بودا وجود دارد که برخی از مردم با اعتقادات گوناگون آن ها را عبادت می کنند.

بودا کیست,آیین بودا,بودا کیست,

نحوه اجرای مراسم بودایی

  • مردان سر و صورت خود را به طور کامل می تراشند.
  • همه لباس های زرد رنگی به تن می کنند.
  • کشکول هایی را بر دست یا دوش خود می اندازند که غرور در وجود آن ها بیرون رود و آرام باشند.
  • فکر خود را از تمام مشغله های زندگی خالی می کنند.

شاید برخی از افراد فکر می کنند که مردم در مراسم و آیین بودا، آن مجسمه ها را خدا می دانند و از آن ها چیزی می خواهند! در حالی که این نظریه کاملا اشتباه است و احترام به مجسمه بودا، فقط نوعی تشکر و قدر دانی از صاحب مجسمه است که راه حقیقت را کشف کرد و به مردم آموخت که چگونه زندگی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *