انواع هوش هیجانی,تقویت هوش هیجانی,راهکار افزایش هوش هیجانی

هوش هیجانی چیست

انواع هوش هیجانی به افراد کمک می ‌کند تا در موقعیت ‌های خطرناک و تهدید کننده، واکنش مناسب تری برای نجات خود بروز دهند. در واقع هوش هیجانی شامل توانایی‌ هایی مانند؛ پشتکار داشتن، کنترل رفتارهای خود، انگیزه دادن به خود، تلاش برای به دست آوردن خواسته ها، جلوگیری از استرس، ایجاد تمرکز، کنترل هیجانات و امید داشتن است. همان طور که متوجه شدید؛ این هوش مجموعه توانایی‌ هایی است که به افراد کمک می‌ کند هیجانات را در خود و دیگران، تشخیص دهد و آن ها را کنترل کنند. اگر قصد دارید بیشتر با هوش هیجانی آشنا شوید؛ پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

چند راهکار برای تقویت و افزایش هوش هیجانی

 • احساسات خود را بیان کنید

یک راهکار افزایش هوش هیجانی که بسیار ساده و راحت می باشد؛ بیان کردن احساسات است. معمولا افرادی که دارای هوش هیجانی پایینی هستند، از بیان کردن خواسته ها و احساسات خود ترس دارند. اما افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند، به خوبی می توانند درباره احساسات خود با دیگران صحبت کنند. پس اگر می خواهید هوش هیجانی خود را تقویت کنید، حتما تمرین کنید که بتوانید احساسات تان را به نمایش بگذارید.

 • از یادگیری مهارت های جدید غافل نشوید

با توجه به این راهکار افزایش هوش هیجانی می دانیم که برای یادگیری حرفه و مهارت های جدید، هیچ موقع دیر نیست و به قول معرف هر وقت ماهی را از آب بگیرید، تازه است. به همین علت می توان گفت؛ افراد با درگیر کردن ذهن خود به یادگیری یک مهارت جدید؛ در واقع بر روی تقویت کردن هوش هیجانی تمرکز می کنند.

 • تحت تاثیر هر چیزی قرار نگیرید

اغلب افرادی که از هوش هیجانی کمی برخوردار هستند، خیلی تحت تأثیر نظرات و گفته های دیگران قرار می گیرند. این گونه افراد به خواست خود نمی توانند تصمیم بگیرند و با توجه به گفته دیگران پیش می روند. این گونه افراد برای تقویت هوش هیجانی خود ابتدا باید عزت نفس شان را تقویت کنند.

 • سعی کنید شنونده خوبی باشید

تمام افراد به یک سنگ صبور نیاز دارند تا در هنگام درد و دل کردن پای صحبت آن ها بنشیند و با تمام وجود با آن ها همدلی کند. معمولا افرادی که به صحبت های دیگران به خوبی توجه می کنند هوش هیجانی بالایی دارند. به همین علت سعی کنید به جای عجله کردن، یا گرفتن یک تصمیم نا مناسب، با فروتنی تمام گوش فرا دهید و احساسات دیگران را درک کنید.

 • با برنامه ریزی و هدف مشخص پیش بروید

برای انجام این راهکار افزایش هوش هیجانی؛ بهتر است یاداشت های روزانه و یا برنامه ریزی خود را به صورت مفید و با جزئیات کامل بنویسید و طبق همان کارهای تان را پیش ببرید. بر روی تمام اهداف خود تمرکز کنید و سعی کنید آن ها را حتما عملی کنید.

 • بیشتر از هر چیزی، به خودتان اهمیت دهید

در تمام مراحل زندگی فراموش نکنید که سلامتی و شاد بودن از هر چیز دیگری با ارزش تر است، به همین علت به تغذیه سالم، خواب کافی، ورزش و گشت و گذار خود اهمیت دهید.

 • خوش رو باشید

یک مورد دیگر از راهکار افزایش هوش هیجانی، خوش برخورد بودن با دیگران است. اکثر افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند، به خوبی در موقعیت های مختلف، روحیه و انگیزه خود را حفظ می کنند. سعی کنید با هر چیز کوچکی ناراحت نشوید و واکنش های بیجا از خود نشان ندهید، به جای حرکات نا مناسب بهتر است با تمام انگیزه و انرژی که دارید به دیگران عشق بورزید.

انواع هوش هیجانی,تقویت هوش هیجانی,راهکار افزایش هوش هیجانی,

هوش هیجانی بالا چه مزایایی دارد؟

 • کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند به راحتی می توانند یک شغل مناسب برای خود پیدا کنند. زیرا این افراد به خوبی می توانند احساسات، رفتار و هیجانات خود را مدیریت کنند و رفتارهای مناسبی از خود نشان دهند.
 • داشتن انوع هوش هیجانی می تواند به افراد کمک کنند که به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند، زیرا آن ها دارای عزت نفس بالایی هستند و با رفتارهای مناسب خود پیام واضحی به دیگران انتقال می دهند و این کار موجب محبوبیت بیشتر در بین دیگران می شود.
 • این هوش هیجانی به دلیل کاربرد های فراوانی که دارد از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
 • هوش هیجانی می تواند کودکان را مسئولیت پذیر کند.
 • داشتن هوش هیجانی بالا کمک می کند دید بهتری نسبت به زندگی کردن داشته باشید و افکار تان به صورت مثبت تقویت خواهد شد.
 • با کمک هوش هیجانی می‌ توانید به ریشه ‌های شادی و غم در خود پی ‌ببرید و آن ها را مدیریت کنید.

هوش هیجانی,هوش هیجانی بالا,انواع هوش هیجانی,

اگر در بیشتر ارتباطات و اختلافات با دیگران نمی توانید خشم و هیجانات خود را کنترل کنید، با تقویت هوش هیجانی خود، قطعا می توانید این خشم و عصبانیت را به راه حل و صبر تبدیل می کنید.

تا این قسمت از مطلب با هوش هیجانی، مزایا و راهکار های افزایش آن آشنا شدید و از این رو می توان گفت که هوش هیجانی راه و رسم صحیح زندگی کردن را به شما یاد می دهد و شما نیز می فهمید که با هر شکست در زندگی نباید خود را ببازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *