اختلال پارانویا,اختلال شخصیت پارانویا

بررسی همه جانبه از بیماری پارانویا و شناخت علائم آن

اختلال شخصیت پارانویا چیست؟ پارانویا که در فرهنگ عامه بدگمانی شناخته می شود، نوعی روند تفکراتی است که تحت تاثیر استرس و اضطراب های مختلف از شکل منطقی و نرمال خود خارج می گردد. افراد پارانوئید، همواره گمان می کنند، اطرافیان قصد آزار رساندن به آن ها را داشته و با ترسی که در وجودشان پدید می آید، به عدم اعتماد و برچسب خیانت زدن به دیگران می پردازند.

اتفاقی که را که افراد عادی یک تصادف یا اشتباه در نظر می گیرند، اشخاص مبتلا به پارانویا آن را یک توطئه از پیش تعیین شده می خوانند.

علت اختلال شخصیت پارانوئید

اختلال پارانویا هنوز علت مشخصی به لحاظ علمی به خود اختصاص نداده است. اما اکثر پزشکان و محققان معتقدند، مجموعه ای ازعلل ژنتیکی و روانی می تواند افراد را به چنین بیماری مبتلا سازد. خانواده هایی که موارد زیادی از اسکسزوفرنی را مشاهده نموده اند بسیار مستعد تر از سایرین برای ابتلا به این اختلال شخصیتی می باشند. از سویی دیگر برخی عوامل محیطی همچون، تجربیات تلخ و آزاردهنده از دوران کودکی یا تنبیه های شدید بدنی، ریشه های خشم و اضطراب را در ذهن افراد کاشته و در بزرگسالی به اختلال شخصیت پارانویا دچار خواهد نمود.

اختلال پارانویا,اختلال شخصیت پارانویا,اختلال پارانویا,

علائم اختلال شخصیت پارانوئید

اختلال پارانویا معمولا در سنین بزرگسالی علائم خود را بروز می دهد و فرد همواره گمان می کند، که از سوی اطرافیان تهدید جدی مبنی بر آزار و اذیت های فراوان دریافت می دارد. رفتارهای خصمانه و تلافی جویانه موجب پراکنده شدن دوستان، آشنایان و خانواده از اطراف این بیماران خواهد شد، ولی آن ها هرگز نمی دانند، که به چه دلیلی تنها و منزوی گردیده اند.

فرد پارانوئید، حتی نصایح دوستانه و راه کارهای دلسوزانه را نوعی شیوه تحقیرو تهدید قلمداد نموده و به سرعت واکنش منفی خود را نشان می دهند. اگر بخواهیم تعدادی از علائم اختلال پارانویا را به اختصار دسته بندی کنیم، آن را به شرح ذیل بیان می داریم.

1-بدون هیچ علتی مدام تصور می کنند دیگران قصد تخریب شخصیتشان را دارند.

2- روحیه ای بیش از حد حساس و انتقاد ناپذیر از خود نشان می دهند.

3- در برابر صحبت ها یا رفتار دیگران با عصبانیت غیر قابل باوری واکنش نشان می دهند.

4- بی دلیل به دوست، همسر یا اطرافیان شکاک شده و بی اعتماد می شوند.

5- روابط بسیار سرد و غیر عاطفی با دیگران خواهند داشت.

6- حس کینه توزی قوی دارند و هرگز کسی را نمی بخشند.

7- به هیچ عنوان خود را مقصر ندانسته و اشتباهات را حاصل فتار دیگران می دانند.

8- نسبت به وفاداری اطرافیان بی اعتماد بوده و همیشه در انتظار یک خیانت هستند.

9- هرگز چیزی از زندگی، ایده ها و افکارشان با دوستان یا خانواده به زبان نمی آورند.

10- رفتاری عصبانی و ستیزه جویانه به صورت مدام از آن ها شاهد هستیم.

11- بسیار زود رنج هستند و گمان می کنند مورد ظلم قرار گرفته اند.

انواع اختلال شخصیت پارانوئید

اختلال پارانویا انواع مختلفی دارد، که در هر فردی به گونه ای خاص خود را بروز می دهد. البته فراموش نکنید، ممکن است، یک فرد مبتلا به صورت همزمان چند گونه از اختلال را در خود داشته باشد و بنا بر شدت بیماری علائم مختلفی را ابراز نمایند.

1-توهم خیانت جنسی

2- توهم خود بزرگ بینی

3- توهم اورتومانیا

4- توهم شکنجه

5- توهم خیانت

افرادی که به بیماری پارانویا مبتلا باشند از عدم تمرکز، توجه، تفکر و اندیشه درست رنج می برند. این اختلال علائمی بسیار نزدیک به اسکیزوفرنی داشته و پزشک متخصص با تبحر و مهارت بالا می تواند این دو بیماری را از یکدیگر تشخیص دهد. پارانویای بالینی از شدت بالاتری برخوردار بوده و فرد با کینه ای بی دلیل و کاملا با غرض به دیگران تهمت می زند، دروغ می گوید، آسیب می زند و بدون مدرک سایرین متهم می سازد.

عواملی که بیماری پارانوئید را ایجاد می کنند

اضطراب

هر فردی اگر در زندگی مدام با تنش ها و استرس های پی در پی دست و پنجه نرم کنند، به مرور ذهنی بی اعتماد و مشکوک  به دیگران پیدا خواهند کرد. اختلال پارانویا می تواند شخص را به تمام مسائل بشری حتی اتفاقات مثبت و شادی همچون عروسی نیز بدبین نماید. اضطراب سمی ترین گزینه برای تبدیل یک شخصیت به پارانوئید به شمار می رود.

مصرف مواد مخدر

مواد مخدر نیز بسیار در ابتلا به اختلالات پارانوئیدی موثر هستند. به طور مثال ماریجوانا درصد بسیار بالایی در ایجاد توهم داشته و با از بین بردن بخش های مختلفی از مغز فرد را به شدیدترین نوع پارانویا مبتلا می سازد.

کم خوابی شدید

کم خوابی شدید قادر است به مخچه آسیب های جبران ناپذیری بزند و بخش تفکرات مثبت را در افراد نابود سازد. همین امر موجب می گردد، فرد به توهم های فراوان و بی اعتمادی نسبت به دیگران دچار می شود.

از دست دادن حافظه

کم شدن حافظه و آلزایمر نیز در اختلال پارانویا موثر است. فردی که قدرت تشخیص اطرافیانش را از دست می دهد، طبیعتا نمی تواند، به کسانی که می بیند اعتماد نماید. از همین رو ممکن است به پنهان کاری و رفتارهای پرخاشگرانه دچار شوند.

راهکارهایی برای درمان پارانویا

درمان اختلال پارانویا شیوه های متفاوتی دارد، که در مرحله ی اول باید از سوی پزشک متخصص مورد معاینه و درمان قرار بگیرد. از سایر نکات درمانی می توان به: گذراندن وقت با دوستان، در تفریحات گروهی شرکت کنید، ورزش کردن، یوگا و مدیتیشن، زمانی را به استراحت اختصاص دهید، امور خیریه را در برنامه زندگی خود بگنجانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *