درد زایمان طبیعی,درد زایمان طبیعی چقدره,درد زایمان طبیعی چگونه است

چگونه درد زایمان طبیعی را کم کنیم؟

درد زایمان طبیعی چگونه است؟ درد زایمان طبیعی برای مادران به خصوص بانوانی که برای اولین بار لذت مادر شدن را تجربه می کنند، همیشه بزرگ ترین ترس به حساب می آید. پزشکان همواره به زایمان طبیعی توصیه اکید دارند و معتقدند، بدن مادر با زایمان طبیعی در برابر بسیاری بیماری های رحم و تخمدان ایمن می شوند. همواره در طب سنتی و علم نوین پزشکی توصیه هایی مبنی بر کم کردن درد زایمان طبیعی گفته شده، که بی تاثیر نیز نبوده اند. حال بیاید با برخی از این نکات آشنا شویم.

مدام نفس های عمیق بکشید

اصلی ترین عامل افزایش درد زایمان طبیعی استرس و اضطراب مادران در هنگام متولد شدن فرزندشان می باشد. در این زمان تا می توانید نفس های عمیق بکشید، این کار اکسیژن رسانی به خون و مغز را افزایش داده و موجب ترشح بیشتر آندورفین، که یک مسکن طبیعی در بدن است، می شود . که علاوه بر کاهش استرس از درد نیز می کاهد. در چنین مواقعی اگر نفس عمیق کشیدن برای تان سخت است، می توانید یک دم عمیق کشیده و بازدم خود را در یک بادکنک خالی کنید، با این روش مقداری از ذهن تان در گیر بادکنک شده و راحت تر تر تنفس عمیق را انجام می دهید.

درد زایمان طبیعی,درد زایمان طبیعی چقدره,درد زایمان طبیعی چگونه است,

معجزه ماساژ را دست کم نگیرید

از آنجا که درد زایمان طبیعی به صورت مداوم صورت نمی گیرد و هر بار شروع درد چیزی حدود سی ثانیه طول می کشد، در این زمان بدن ماهیچه ها را منقبض کرده و همین انقباض موجب افزایش درد می شود. شما با ماساژ ماهیچه های کمر و پهلوها باعث شل شدن این عضلات شده که در کاهش درد بسیار موثر است. در طب سنتی از روغن هایی همچون بنفشه، ارکیده و بابونه برای ماساژ استفاده می کنند، که علاوه بر عطر دل انگیزی که دارد سریع تر ماهیچه های منقبض را ریلکس کرده، و همین شلی عضله در تسریع زایمان نیز موثر می باشد.

از مصرف ویتامین دی در دوره  بارداری غافل نشوید

ویتامین دی در جذب ویتامین های گروه ب  بسیار موثر است. ویتامین های خانواده B مهمترین عامل در تقویت بافت عصبی می باشند، زمانی که ویتامین D مصرف می کنید، علاوه بر استحکام در بافت استخوان ها به ویژه در قسمت لگن، بافت عصبی ماهیچه های لگن، شکم و رحم را قوی تر کرده که با حالت ارتجاعی که زمان انقباضات زایمان رخ می دهد، درد کمتری را احساس می کنید.

درد زایمان طبیعی,درد زایمان طبیعی چقدره,درد زایمان طبیعی چگونه است,

استفاده از کیسه  آب گرم و سرد

برای کم کردن درد زایمان طبیعی یکی از بهترین راهکارها استفاده از کیسه های آب گرم و سرد است. زمانی که انقباضات ماهیچه ها شروع می شود، کیسه آب گرم را در نقاط حساس دردناک قرار دهید و به محض پایان یافتن درد کیسه آب سرد را جایگزین نمایید. این ایجاد دوگانگی دما موجب شل شدن عضلات شده و تاثیر بسزایی در کاهش درد دارد.

دوش بگیرید یا در وان آب گرم بنشینید

زمانی که اولین نشانه های درد زایمان طبیعی را احساس کردید، بهتر است حتما یک دوش آب گرم بگیرید و یا حتی الامکان در یک وان آب گرم بنشینید. این کار از استرس تان می کاهد و با  نرم و شل شدن بافت ماهیچه های رحم، در زمان باز شدن دهانه رحم از درد آن کم می کند. از آنجا که آب خاصیت آرامش بخشی دارد امروزه سبک جدیدی از زایمان با نام ” زایمان درآب” بسیار در علم نوین پزشکی مورد توجه قرار گرفته است. که علاوه بر از بین بردن اضطراب مادران در کمک به زایمانی راحت تر تاثیر بسزایی دارد.

یک موزیک ملایم گوش کنید

موسیقی از مهمترین عوامل کاهش استرس و فشار های روحی در انسان می باشد. از آنجا که مغز با شنیدن موزیک ملایم و آرامش بخش به تعادل فرکانسی می رسد، شروع به ترشح هورمون های آندورفین ( مسکن طبیعی)، سرتونین( هورمون شادی) و ملاتونین ( هورمون خواب آور) کرده که علاوه بر کاهش درد یک حس خلسه توام با شادی را ایجاد می کند، این فرایند بهترین حالت ممکن برای مادران در حال زایمان بوده و تجربه ایی دلنشین از به دنیا آوردن میوه ی زندگیشان را ثبت خواهند کرد.

درد زایمان طبیعی,درد زایمان طبیعی چقدره,درد زایمان طبیعی چگونه است,

استفاده از بی حسی های موضعی

استفاده از بی حسی های موضعی توسط تیم پزشکی زمانی که دهانه رحم به اندازه کافی باز شده باشد، انجام می پذیرد. چونکه سخت ترین بخش زایمان خروج سر نوزاد از کانال زایمان در رحم می باشد، نیاز به یک برش دو سانتی در قسمت خارجی واژن بوده که با تزریق مواد بی حس کننده ، علاوه بر کاهش درد به تسریع خروج نوزاد از کانال بسیار کمک می کند.

استفاده از ماسک انتونوکس

استفاده از ماسک انتونوکس نیز یکی دیگر از روش های پزشکان در موقع زایمان طبیعی است. مسکن انتونوکس که در واقع ترکیبی از اکسیژن و گاز اکسیدنیترو می باشد، توسط ماسک استنشاق شده و از درد زایمان به طور چشمگیری می کاهد، اما این کار فقط باید با تجویز و نظارت پزشک یا ماما انجام بگیرد.

در کنار تمامی موارد ذکر شده می توانید با انجام ورزش هایی همچون ایروبیک در آب، ایروبیک زنان باردار، یوگا، شنا، پیاده روی و رقص چنانچه به لحاظ پزشکی منعی برای شما نداشته باشد، علاوه بر تقویت جسمی و روحیه تان در طول دوران بارداری ، زایمانی بسیار راحت تر را نیز تجربه کنید. ورزش موجب باز شدن لگن و منعطف شدن ماهیچه های رحم شده که تاثیر بسیار شگرفی در تجربه  یک زایمان آسان را خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *