خواص قهوه,زمان نوشیدن قهوه,مزایا و خواص قهوه

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه و خواص آن

مزایای قهوه بسیار زیاد است و به همین دلیل است که مدت های زیادی است به یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان تبدیل شده است. قهوه حاوی پر استفاده ترین ماده محرک، کافئین است. تعداد بی‌ شماری از مردم در سراسر جهان به صورت روزانه برای هوشیار شدن قهوه می نوشند و نمی توانند روز خود را بدون این نوشیدنی شگفت انگیز آغاز کنند. همین موضوع سبب شده است تا امروزه قهوه به یکی از پر مخاطب ترین نوشیدنی ها تبدیل شود.

در این مقاله توضیح می دهیم که بهترین زمان برای نوشیدن قهوه چه زمانی است، و در چه زمان هایی می توان مزایای آن را به حداکثر و مضراتش را به حداقل رساند.

کورتیزول و قهوه

بسیاری از مردم در زمان نوشیدن قهوه یا بعد از آن، احساس لذت بخش و خوشایندی دارند. این احساس به دلیل وجود کافئین است. این ماده که محرکی بسیار قوی است به سرعت روی سیستم عصبی بدن تاثیر می گذارد و باعث آزاد شدن برخی از ناقل های عصبی، مانند دوپامین می شود که این ناقلین اساس شادی و سرخوشی ایجاد می کنند.

با این حال، اثرات قهوه مانند فعال شدن ذهن، از بین رفتن خستگی و کسلی و پر انرژی بودن، کوتاه مدت هستند و بعد از مدتی کوتاه از بین می روند. هورمون کورتیزول که به عنوان هورمون استرس نیز شناخته می شود، یکی از علت های این کوتاه مدت بودن خواص قهوه و کافئین است.

کورتیزول هورمونی است که می تواند هوشیاری و تمرکز را افزایش دهد. همچنین متابولیسم ، پاسخ سیستم ایمنی بدن و فشار خون شما را تنظیم می کند.

کورتیزول و بهترین زمان برای نوشیدن قهوه

متخصصان تغذیه طبق تحقیقات انجام شده بر روی عملکرد کافئین و کورتیزول،  پیشنهاد می کنند که قهوه خود را قبل از ظهر میل کنید. بهترین زمان برای نوشیدن قهوه اواسط تا اواخر صبح است که سطح کورتیزول شما پایین است.

برای بیشتر افرادی که حوالی ساعت 6:30 صبح از خواب بیدار می شوند، این زمان بین 9:30 تا 11:30 صبح است.

اگرچه ممکن است واقعیتی در این مورد وجود داشته باشد، اما هیچ مطالعه ای تا به امروز درباره این موضوع که اگر قهوه را زود هنگام بخوریم، اثر بیشتری دارد انجام نشده است لذا بهترین زمان نوشیدن قهوه، حوالی ساعت 9 صبح به بعد است.

دلیل دیگری که پیشنهاد شده است شما باید قهوه صبح خود را به تأخیر بیندازید این است که کافئین موجود در قهوه می تواند سطح کورتیزول را افزایش دهد. هورمون کورتیزول نیز باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود که این اتفاق برای صبح زود می تواند مشکل ساز باشد.

نوشیدن قهوه هنگامی که سطح کورتیزول در اوج است ممکن است سطح این هورمون را بیشتر کند. افزایش سطح کورتیزول در طی دوره های طولانی مدت می تواند سیستم ایمنی بدن شما را مختل کرده و باعث ایجاد مشکلات بسیاری برای سلامتی شما بشود. مزایای قهوه بسیار زیاد است اما نباید از ضرر هایی که می تواند ایجاد کند غافل شویم.

مزایا و خواص قهوه

  • می تواند سطح انرژی را بهبود بخشد و شما را باهوش تر کند.

بسیاری از مطالعات کنترل شده بر روی انسان نشان می دهد که قهوه جنبه های مختلفی از عملکرد مغز از جمله حافظه ، خلق و خو، هوشیاری، سطح انرژی، زمان واکنش و عملکرد ذهنی عمومی را بهبود می بخشد. که علتش نیز وجود کافئین است.

خواص قهوه,زمان نوشیدن قهوه,مزایا و خواص قهوه,

  • می تواند به شما در سوزاندن چربی کمک کند.

کافئین تقریباً در هر مکمل تجاری چربی سوز یافت می شود و دلیلش این است که یکی از معدود مواد طبیعی است که برای کمک به چربی سوزی کمک می کند. بهترین زمان نوشیدن قهوه برای چربی سوزی، یک ساعت قبل از شروع تمرینات ورزشی است.

چندین مطالعه نشان می دهد که کافئین می تواند میزان متابولیسم شما را 3 تا 11 درصد افزایش دهد. مطالعات دیگر نشان می دهد که کافئین می تواند به طور خاص چربی سوزی را تا 10٪ در افراد چاق و 29٪ در افراد لاغر افزایش دهد.

با این حال ، ممکن است که این اثرات با استفاده طولانی مدت از قهوه کاهش یابد.

  • قهوه حاوی مواد مغذی ضروری است.

بسیاری از مواد مغذی موجود در دانه های قهوه به قهوه دم کرده نهایی راه پیدا می کنند یک فنجان قهوه حاوی ویتامین B2، ویتامین B5، منگنز و پتاسیم و ویتامین B3 است. در زمان نوشیدن قهوه خوب است که به وجود این مواد های مغذی نیز توجه کنید و احساس شادی بیشتری پیدا کنید.

اگرچه با توجه مقادیر کم این مواد مغذی در قهوه به نظر نمی رسد که این موضوع، مسئله بزرگی باشد، اما باید توجه داشته باشیم که بسیاری از مردم بیشتر از روزی یک فنجان قهوه می خورند و این موضوع سبب می شود میزان جذب این مواد افزایش پیدا کند.

مزایای قهوه,خواص قهوه,زمان نوشیدن قهوه,

  • قهوه می تواند از شما در برابر بیماری آلزایمر و زوال عقل محافظت کند.

این موضوع یکی از جذاب ترین خواص قهوه است. بیماری آلزایمر شایع ترین بیماری در سراسر جهان است که معمولاً افراد بالای 65 سال را درگیر می کند و هیچ درمانی برای آن مشخص نیست. با این وجود، کارهای مختلفی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از بروز بیماری در وهله اول انجام دهید مانند داشتن سبک زندگی سالم، ورزش کردن و مصرف قهوه.

سخن پایانی

قهوه مزایای بسیار زیادی دارد و ما در این مقاله تنها به تعداد کمی از آنها اشاره کردیم. اما فراموش نکنید که افراط در هر چیزی می تواند مضر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *