آب و هوا,آفتاب,خشکی

چرا دمای هوای کویر در هنگام کاهش می یابد؟

اکثر مردم از این واقعیت آگاه هستند که بیشتر بیابان ها در طول روز سوزان اند اما در در شب بسیار سردتر می شود. با این حال بسیاری از مردم علت این امر و میزان سرد شدن آن در طول شب آگاه نیستند. اگر قصد سفر به کویر را دارید حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا با آب و هوای کویر هم آشنا شوید. در این مقاله ما شما را با دو کویر معروف که شب های گرمی دارند هم آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آب و هوا,آفتاب,خشکی,

دلیل اصلی کاهش درجه حرارت در بیابان ها

یکی از دلایلی که درجه حرارت کویر در شب کاهش پیدا می کند وجود شن و ماسه است، چراکه این دو ماده نمی توانند گرما را به صورت طولانی مدت در خود نگهدارند و صحرا را همانند روز داغ و سوزان کنند.

پس به طور کلی بیابان ها مکانهای بسیار خشکی هستند که تقریباً رطوبت ندارند، بنابراین نمی توانند گرما را در طول شب در خود حفظ کنند.

اما جالب است بدانید که همه بیابان ها در طول شب سرد نمی شوند. هوای مناطق خشک زمانی خنک می شود که هیچ ابری منطقه را نپوشاند، وقتی باد نباشد یا طبیعتاً وقتی تقریباً رطوبت در هوا؛ وجود ندارد.

 

کویر ها به چهار نوع طبقه بندی می شوند

نیمه گرمسیری، زمستان سرد، بیابانی ساحلی و قطبی. همه این بیابان ها دارای دمای متفاوتی هستند در حالی که برخی از کویر ها بطور رندوم و اتفاقی روزهای گرمتر و شب های سرد تر را دارند.

آب و هوای کویر ها یکی نیست. یعنی برخی دیگر ممکن است دائماً سرد باشند، که باید گفت در آن بیابان هایی هر شب سرد هستند… درجه حرارت از 100 درجه فارنهایت در طول روز به 40 درجه در شب کاهش می یابد.

سرما,کویر,آب و هوا,

رطوبت و دما

در ساده ترین حالت رطوبت آبی است که در هوا معلق می ماند. هوای مرطوب تر دارای مقدار بیشتری آب در خود است. بنابراین آب می تواند گرما را بسیار بهتر از خودِ هوا نگه دارد.

به همین دلیل است که در مکان هایی که رطوبت بیشتری دارند، هوایش می تواند گرما را برای مدت طولانی تری نسبت به مکانهایی با رطوبت کم نگه دارد.

در اصل هوا چیزی نیست که در واقع گرما را نگه می دارد. بلکه آب موجود در آن است.

 

چرا کویر آفتاب داغی دارد!

نکته جالبی که باید در اینجا به آن توجه شود این است که گرم شدن هوای مرطوب بسیار سخت تر است.

برای انجام این کار به انرژی بیشتری نیاز است. به همین دلیل است که بیابان ها بسیار راحت تر از دیگر مناطق مرطوب تر گرم می شوند. با وجود این واقعیت که به همان میزان انرژی خورشیدی در آنها افزایش پیدا می کند.

آفتاب,خشکی,سرما,

به طور کلی همه بیابان ها در طول شب سرد نمی شوند. آب و هوای کویر تحت شرایط خاصی سرد می شود.

به عنوان مثال این اتفاق در زمانی می افتد که هیچ ابری منطقه را نپوشانده باشد، وقتی باد وجود ندارد یا به طور طبیعی، زمانی که تقریباً رطوبت در هوا وجود نداشته باشد. کمبود رطوبت در واقع مشخص نیست و چندین منطقه که در بیابان ها واقع شده اند در واقع این رطوبت هوا است که در هوا بیشتر می شود.

 

 کویر هایی که شب های بسیار سردی ندارند

دبی و کویت تنها برخی از این مکان ها هستند که شب های کویری سردی ندارند! بنابراین تصور نکنید که اگر تصمیم به سفر به صحرا دارید شب ها بسیار سرد خواهند شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *