پشه,لامپ,نور

علت جمع شدن پشه ها به دور لامپ چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد که اصلا چه دلیلی دارد که همه پشه ها هر شب به دور لامپ خانه یا چراغ ایوان ما جمع می‌ شود! اگر فکر می ‌کنید این عمل همانند همان شب نشینی ما به دور آتش است باید بگویم که خیلی ذهن خلاقی دارید. در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که آیا لامپ جذب کننده پشه است و با نکته بسیار جالبی که اکثرا راجب آن نمی دانید صحبت خواهد شد.

در اصل نور جذب کننده پشه  نیست و باید بدانید که آن چیزی نیست که آنها به طور طبیعی جذبش می شوند! حداقل نه پشه های گزنده!

پشه,لامپ,نور,

پشه های ماده (آنهایی که در واقع ما را گاز می گیرند) از حس بویایی خود برای یافتن ما استفاده می کنند. آنها به دنبال دی اکسید کربن از تنفس و گرمای بدن ما در هوا هستند.

پشه های ماده برای تخم گذاری سالم به پروتئین خون ما نیاز دارند و به همین دلیل آنها ما را گاز می گیرند. برای آنها نور راهی برای حرکت به سمت هدف است.

اما واقعیت اصلی این است که پشه های نر، آنهایی که نیش نمی زنند، بیشتر در جستجوی منابع نور و گرما هستند زیرا بیشتر به دنبال بقا هستند تا تولید مثل!

در اصل وقتی شما لامپ جذب کننده حشرات را برای از بین بردن آن ها استفاده می کنید دسته نر ها را کشته اید که اصلا کاری به شما ندارند!

در طول روز یا در زیر ماه روشن بدون نور مصنوعی، حرکت برای آنها آسان است.

پشه,لامپ,نور,

اما این منابع نور طبیعی بسیار دور هستند، بنابراین پشه ها می توانند به راحتی در اطراف حرکت کنند بدون اینکه نور حس جهت‌ یابی آنها را مختل کند.

با این حال، نورهای مصنوعی روشن مانند لامپ ها، مگس ها را گیج می کند، و آنها به سمتش حرکت می کنند و سعی دارند زاویه خود را برای دیدن مناسب تنظیم کنند. به همین دلیل است که ما اغلب آنها را بیشتر دور چراغی می بینیم.

برخی از چراغ ها، به طور طبیعی، بیشتر از بقیه برای پشه ها قابل مشاهده است. به عنوان مثال: پشه ها رنگ سبز یا آبی را دوست دارند و می توانند این نوع از چراغ ها را به خوبی ببینند.

در حالی که نمی توانند چراغ های قرمز یا زرد را ببینند، به همین دلیل است که اگر از آن لامپ هایی با این رنگ ها استفاده کنید، آنقدرها هم دورش جمع نمی شوند!

همانطور که گفته شد؛ پشه ها فقط جذب نور نمی شوند، بنابراین فقط اشعه ماوراء بنفش برای جذب آنها کافی نخواهد بود.

 

انسان با هر نفس یک دوز دی اکسید کربن آزاد می کند

جالب است بدانید که ما گرمای بدن را جذب خود می کنیم و عرق ما دارای مواد شیمیایی است که پشه ها را به سمت مان جذب می کند. نور در اینجا نقش مهمی در کمک به آنها برای حرکت به سمت ما دارد.

پشه,لامپ,نور,

رنگ نور های جذب کننده پشه چیست؟

هر نوع نوری که مقدار زیادی اشعه ماوراء بنفش را ارائه می دهد، همان نوع نوری است که پشه ها برای رفت و آمد از آن پیروی می کنند. آنها به آن عادت کرده اند زیرا خورشید نیز اشعه ماوراء بنفش زیادی دارد. نور همچنین نوعی گرما را منتشر می کند که باعث می شود نور کمی برای پشه ها جذاب باشد. به نوعی نور لامپ همانند مصرف الکل برای آنان است.

پشه ها می توانند رنگ هایی از UV تا سبز را به خوبی مشاهده کنند. به نوعی می توان گفت دقیقا نور جذب کننده پشه ها این رنگ می باشد

مخصوصاً وقتی با رنگ های گرم تر مانند زرد یا قرمز مقایسه شوند یا در کنار هم قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *