آسمان,اورانوس,زحل

رنگ آسمان در دیگر سیارات | آسمان ماه چه رنگی است؟

شاید از خود پرسیده باشید آسمان ماه چه رنگی است یا حتی دیگر سیارات. اساساً رنگ آسمان بر پایه رنگ خود ستاره و نحوه کم شدن برخی رنگ ها از نور ستاره قبل از رسیدن به ناظر روی سطح تعیین می شود. این تفریق از طریق پراکندگی جوی، جذب اتمسفر و بازتاب توسط ابرها، گرد و غبار و غیره اتفاق می افتد.

عوامل تعیین کننده و تاثیر گذار بر رنگ آسمان

پراکندگی نور مهمترین عامل تعیین کننده رنگ آسمان در زمین است. طیف و رنگ خورشید تقریباً سفید است و کمی سبز نشان می دهد. به این معنی که نور خورشید شامل تمام طول موجهای نور مرئی از مادون قرمز تا ماوراء بنفش است.

هرچه نور به فرابنفش نزدیکتر باشد احتمال پراکندگی آن با برخورد با مولکول های گاز جو بیشتر می شود. در نتیجه نور آبی به مراتب کمتر از قرمز به سطح می رسد.

آسمان,اورانوس,زحل,

به راحتی می توانید این را در طول روز مشاهده کنید. نور خورشید در زمان ظهر حداقل مسافت را از طریق جو طی می کند تا به شما برسد. در حالی که عصر ها باید حجم بیشتری از هوا را طی کند. پس این نوری که از خورشید به شما می رسد به طور قابل ملاحظه ای قرمزتر می شود.

زیرا بیشتر و بیشتر نور آبی می پراکند و در نتیجه ما آسمان را آبی می بینیم. چون نور آبی پراکنده می شود.

جذب اتمسفر تا آنجا که طیف مرئی ادامه دارد، روی زمین چندان اهمیتی ندارد. فرایندی که عناصر ممکن است نور را جذب کنند به خواص مکانیکی کوانتومی عنصر بستگی دارد.

در جو زمین جذب کننده های اصلی تابش الکترو مغناطیسی خارج از طیف مرئی هستند: بخار آب، ازن و دی اکسید کربن.

 

آسمان عطارد

آسمان عطارد چون فاقد جو است، نور خورشید در آن پراکنده نمی شود! به همین خاطر در روز سیاه است به همراه نقاطی پراکنده از ستاره ای.

آسمان شب نیز کاملاً سیاه بوده به همراه ستاره های بیشتری از آنچه ما در زمین می بینیم. جالب است بدانید که ناهید و زمین هر دو درخشان ترین سیارات در آسمان عطارد هستند.

 

آسمان ناهید

سطح آسمان ناهید پوشیده از لایه ها و لایه ابر است. بنابراین شما نمی توانید خورشید را در روز و ستارگان را در شب ببینید. کاوشگر های ونرا که روی زهره فرود آمده اند نشان می دهند که آسمان در ناهید به رنگ نارنجی است.

آسمان مریخ

ما نیازی به حدس و گمان در اینجا نداریم، ما تصاویر زیادی داریم که نشان می دهد آسمان مریخ دقیقا به چه رنگ است. غروب آفتاب مریخ آبی است.

آسمان مشتری، زحل، اورانوس و نپتون

فرض بر این است که آسمان روز به طور معمول سایه ای از آبی در هر یک از این سیارات است. از آنجایی که آن ها غول های گازی هستند و سطح مشخصی ندارند.

تشخیص اینکه در چه زمانی “درون” سیاره هستید یا فقط در اتمسفر سیاره هستید  دشوار است. از آنجا که گاز های متفاوتی در لایه های مختلف در هر یک از این سیارات وجود دارد می توان گفت همه آن ها نور خورشید را به شکل متفاوتی پراکنده می کنند.

رنگ آسمان در تمام سایه های قرمز/صورتی/نارنجی/زرد هرچه بیشتر به سیاره هایی که می روید تغییر می کند.

به همین ترتیب، آسمان شب در بالای اتمسفر ها کاملاً سیاه خواهد بود، اما هرچه به سیارات پایین بروید، بیشتر ابری و مه آلود تر می شود.

سیاره,عطارد,ماه,

 

آسمان ماه

آسمان ماه چه رنگی است؟ شاید بارها این سوال پر تکرار در مغز شما مرور شده باشد. در پاسخ باید به شما بگویم که رنگ مشخصی ندارد. زیراکه در ماه جو و فضا وجود ندارد و در این صورت پراکندگی نور اتفاق نمی افتد. پس آسمان ماه چه رنگی به جز سیاه می تواند باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *