آداب و رسوم کریسمس,جشن کریسمس در جهان,کریسمس

آداب و رسوم برگزاری کریسمس در کشورهای جهان

تمام کشورهای جهان، سال نو را در یک روز خاص در تقویم شان جشن می گیرند که در اکثر کشورها از این روز، به عنوان روز کریسمس یاد می کنند و به این دلیل است که جشن کریسمس در جهان یکی از بزرگ ترین جشن ها است.

کریسمس چیست و چرا روز 24 ماه دسامبر جشن گرفته می شود؟

کریسمس برای یادآوری تولد عیسی مسیح، که مسیحیان معتقدند پسر خداست، جشن گرفته می شود.

هیچ کس تولد واقعی عیسی را نمی داند! در کتاب مقدس هم هیچ تاریخی ذکر نشده است، پس چرا مردم جهان، آن را در 25 دسامبر جشن می گیرند؟ مسیحیان اولیه مطمئناً در مورد زمان برگزاری این جشن استدلال های زیادی داشتند که اکنون به آنها دسترسی نداریم.

یک سنت بسیار اولیه مسیحی می گفت روزی که به مریم گفته شد که او یک کودک بسیار خاص خواهد داشت،  25 مارس بود. نه ماه بعد از 25 مارس 25 دسامبر است! و به همین دلیل جشن کریسمس در جهان در روز 25 دسامبر گرفته می شود. مردم کشورهای مختلف آداب و رسوم مختلفی برای برگزاری این جشن دارند، در این مقاله قصد داریم بعضی از آنها را برای شما شرح دهیم.

آداب و رسوم کریسمس,جشن کریسمس در جهان,کریسمس,

آداب و رسوم مختلف برگزاری کریسمس

برخی از این سنت ها، در کشورهای گوناگون مشترک است در حالی که برخی دیگر از آنها، تنها در کشورهای خاصی اجرا می شوند. در ادامه به برخی از این آداب و رسوم می پردازیم.

  • ایالات متحده

سنت های کریسمس بسیاری در ایالات متحده وجود دارد مانند زینت دادن و مرتب کردن درخت کریسمس، پختن کلوچه های بامزه و مخصوص کریسمس، و باز کردن کادو های کریسمس که افراد زیر درخت کریسمس خود می گذارند.

اما آداب و رسوم کریسمس در سایر کشورهای جهان چگونه است؟ بسیاری از کشورها تعطیلاتی متفاوت از ایالات متحده دارند.

برخی از آنها غذاهای مختلفی برای کریسمس دارند و حتی یکی از تفاوت های بسیار جالب این است که کریسمس در بعضی از مناطق، کریسمس در تاریخی بجز 25 دسامبر جشن گرفته می شود.

ممکن است فکر کنید که برخی از آیین ها مانند آواز خواندن و تزیین درخت کریسمس مانند گذشته باقی مانده است، اما واقعیت این است که این کارها در سایر قسمت های جهان، تفاوت هایی دارند که شما را شگفت زده می کند. حتی ممکن است آرزو کنید که ما هم سال نوی خود را به روشی مشابه جشن بگیریم.

نحوه برگزاری کريسمس,آداب و رسوم کریسمس,جشن کریسمس در جهان,

  • سوئد

یکی از آداب و رسوم کریسمس در سوئد، ساخت مجسمه بز بزرگی در شهر است. بز یول (Yule Goat) نمادی از کریسمس سوئد است که قدمت آن به جشنواره های بت پرستی باستان بر می گردد.

با این حال، آداب مربوط به این مجسمه که در سال 1966 ساخته شده است، تغییر زیادی کرده است.  براساس یک وب سایت رسمی، این بز بیش از 42 فوت قد ، 23 فوت عرض و 3.6 تن وزن دارد. هر ساله ، این بز عظیم که از کاه ساخته شده است، در همان نقطه اولیه ساخته می شود.

ناگفته نماند که این مجسمه در سال 1985 به کتاب رکورد های گینس راه یافت.

کریسمس,نحوه برگزاری کريسمس,آداب و رسوم کریسمس,

  • فیلیپین

همانطور که گفتیم، نحوه برگزاری کریسمس در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است اما چیزی که در تمام نقاط جهان یکسان و مشترک است، تزئین کردن درخت، خانه و حتی درب ورودی منزل است. اگر تا به حال فکر می کردید که ایالات متحده بهترین تزئینات را دارد، باید ببینید که فیلیپین چه می کند تا متوجه شوید که زیباترین تزئینات متعلق به کدام کشور است.

هر ساله، شهر سن فرناندو در فیلیپین جشنواره ای به نام فانوس های غول پیکر برگزار می کند که دارای فانوس های خیره کننده و بسیار زیبایی است که نماد ستاره بیت لحم هستند.

هر فانوس شامل هزاران چراغ چرخان است که آسمان شب را روشن می کند. این جشنواره سن فرناندو را به “پایتخت کریسمس فیلیپین” تبدیل کرده است.

جشن کریسمس در جهان,کریسمس,نحوه برگزاری کريسمس,

  • ایسلند

آداب و رسوم کریسمس در ایسلند نیز همانند آمریکا است. همانند آمریکا، ایسلند نیز 13 روز جشن می گیرد.

یکی از افسانه های ایسلند این است که هر سال، شب قبل از کریسمس، 13 پدر کریسمس – همانند بابانوئل – بچه های ایسلندی را ملاقات می کنند.

این 13 نفر، هنگامی  که بچه ها به طبقه بالا برای خواب می روند، کفش های خود را کنار پنجره قرار می دهند. وقتی که صبح بچه ها بیدار می شوند و به سراغ این کفش ها می روند، اگر در طول سال گذشته بچه های خوبی بوده باشند، آب نبات دریافت می کنند و اگر بچه های بدی بوده باشند با کفش های پر از سیب زمینی فاسد مواجه می شوند. این افسانه که توسط خانواده های ایسلندی بازگو می شود، نحوه برگزاری کریسمس در این کشور است.

  • فنلاند

صبح روز کریسمس، خانواده های فنلاندی به طور سنتی فرنی درست می کنند که از برنج و شیر با دارچین ، شیر یا کره تهیه می شود. درون یکی این پودینگ ها یک بادام پنهان می شود.

نحوه جشن گرفتن فنلاندی ها به این صورت است که هر کسی بادام داخل پودینگ را پیدا کند برنده می شود. اما برخی از خانواده ها تقلب می کنند و چند بادام را پنهان می کنند تا بچه ها ناراحت نشوند.

در آخر

اکثر کارهایی که به عنوان سنت شناخته می شوند برای صمیمی تر شدن و وقت گذراندن بیشتر با خانواده است. اگرچه ما در ایران‌ کریسمس را جشن نمیگیریم اما پیشنهاد می کنیم حداقل یکبار هم که شده، از آداب و رسوم کشورهای مختلف استفاده کنید و این روز را جشن بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *