قانون مورفی,قانون مورفی چیست؟

با قانون مورفی آشنا شوید

قانون مورفی چیست؟ قانون مورفی مجموعه تفکرات خاصی است که برای اولین بار توسط یک مهندس نیروی دریایی به نام “ادوارد مورفی” در فرهنگ غرب بیان گردید. این قانون می گوید؛ خطاها همواره در بدترین زمان ممکن رخ داده و شما را از رسیدن به اهداف یا تکمیل آن ها باز می دارند. به معنای دیگر همیشه یک بدشانسی با شما همراه بوده و با هر محاسبه ای نمی توان از آن رهایی یافت.

افرادی که به قانون مورفی معتقدند، می گویند، در هر آزمایشی امکان خطاها از سایر نتایج بیشتر بوده مگر اینکه بسیار مورد آزمون قرار گرفته باشد. خیلی از ماها در موقعیت های متفاوتی حضور داشته ایم و زمانی که خود را در یک قدمی موفقیت دیده ایم با یک اشتباه یا اتفاق کاملا از دست یابی به اهداف دور شده ایم. حال بیایید در کنار هم قانون مورفی را بیشتر بشناسیم و ببینیم کدام یک از آن ها را تجربه نموده ایم.

قانون مورفی,قانون مورفی چیست؟,قانون مورفی,

قانون صف

تا به حال در یک صف طولانی، یا ترافیک قرار گرفته اید؟ چرا در هر صفی که می ایستیم، صف کناری از سرعت بیشتری برخوردار بوده ولی صف ما همچنان راکد می ماند. شاید توجه کرده باشید، زمانی که صف خود را تغییر می دهیم، باز هم می بینیم که صفی که قبلا در آن بوده ایم به حرکت در آمده و مجددا ما ساکن مانده ایم.

قانون تلفن

نمونه ی دیگری از قانون مورفی که بسیار اتفاق می افتد، قانون تلفن است. شاید برای شما هم رخ داده باشد، که زمانی یک شماره اشتباه را گرفته اید و هیچگاه اشغال نبوده و معمولا با اولین بوق ها تماس برقرار می گردد.

قانون بینی

قانون بینی درست زمانی اتفاق می افتد که شما به شدت مشغول کاری بوده و دست تان کاملا با روغن، گریس یا هر ماده دیگری کثیف شده و خارش بینی صبر و طاقت را از شما می رباید. این رخداد بسیار فراگیر بوده و تقریبا بالای 90 درصد افراد بیان کردند که در چنین موقعیتی قرار گرفته اند.

قانون دروغگویی

قانون دروغگویی شایع ترین قانون مورفی به شمار می رود که از سوی کائنات به سرعت بازخوردش را شاهد خواهیم بود. به طور مثال شما به یک قرار مهم یا محل کارتان دیر می رسید، و اتفاقی مثل پنچری یا خرابی ماشین را بهانه می کنید، و درست همین اتفاق برای شما رخ می دهد، یعنی موقعی که واقعا باید سریعا خود را به مکانی برسانید، می بینید که چرخ ماشین پنچر شده و یا هرچه استارت می زنید روشن نمی شود.

قانون مورفی چیست؟,قانون مورفی,قانون مورفی چیست؟,

قانون دیدار آشنایان

برای خیلی از ما پیش آمده که مجبور بودیم با سرو وضعی معمولی مثلا آشغال ها را به بیرون از خانه ببریم و یا در مکانی حضور یابیم که دوست نداریم با آشنایان مواجه شویم، و درست همین زمان یکی از دوستان، آشنایان یا اقوام شما را می بیند. حسی که در آن لحظه در شما ایجاد می گردد را نمی توان وصف نمود.

قانون اثبات

تصور کند که تمام روز مشغول تعمیر یک وسیله الکتریکی یا خودرو خود بوده اید و در نهایت خستگی نا امیدانه دست از کار می کشید. در همین لحظه دوست یا آشنایی از شما می خواهد که وسیله یا اتومبیل را در اختیارش قرار دهید و شما با ابراز ناراحتی بیان می کنید که متاسفانه وسیله مورد نظر خراب است و برای اثبات این قضیه وسیله را به برق متصل کرده یا استارت می زنید و در کمال ناباوری می بینید که به خوبی کار می کند.

قانون قهوه

گستردگی قانون مورفی از تنوع بسیار بالایی برخوردار بوده و شاید تا به حال تمام موارد ذکر شده را تجربه کرده باشید. تصور کنید یک روز پرمشغله را سپری می کنید و به شدت به نوشیدن یک قهوه یا چایی داغ برای رفع خستگی نیازمندید، درست لحظه ای که اولین جرعه از آن را میل نموده اید از سوی رئیس یا کارفرما خوانده شده و به شما مسئولیتی محول می گردد که تا سرد شدن قهوه به طول می انجامد.

قانون وسایل نقلیه

چرا درست زمانی که ما از وسایل نقلیه عمومی مانند، اتوبوس، تاکسی یا مترو استفاده می کنیم با تاخیر رو به رو شده و وقتی که دیر به ایستگاه می رسیم؛ وسیله نقلیه سر وقت حرکت کرده و ما جا می مانیم. به طور قطع این قانون را همه شما که این مطلب را می خوانید تجربه نموده اید.

قانون خرید

قانون خرید زمانی اتفاق می افتد که شما با زحمت فراوان و پس از گشتن بسیار وسیله مورد نظرتان را خریداری کرده و به محض رسیدن به اولین مغازه ی بعدی همان لوازم را با قیمتی پایین تر پیدا می کنید.

قانون لکه ها

این اتفاق معمولا در زمان خانه تکانی های عید بسیار رخ می دهد، تصور کنید زمانی که تمام پنجره ها را به خوبی تمیز کرده اید، یک لکه توجه تان را جلب می نماید و وقتی می خواهید از شرش خلاص شوید می بینید که آن سوی شیشه بوده و شما اصلا به آن دسترسی ندارید.

قانون صبحانه

زمانی که کمی دیرتان شده و می خواهید به سرعت صبحانه را میل کرده و از منزل خارج شوید، درست موقعی که لقمه را در دست دارید نان از قسمتی که به آن کره یا خامه مالیده اید به زمین می افتد.

این موارد همگی از مجموعه قوانین مورفی به شمار می روند که به شدت با اعصاب و روان بشریت بازی می کنند. شاید خیلی از اتفاقات بالا را تجربه کرده اید و یا برای اطرافیان تان رخ داده باشد. به هر حال مسائل ذکر شده نمی تواند مانع پیشرفت یا موفقیت شما شود، فقط گاهی کمی دقت یا صبر می تواند شما را فرسنگ ها از قانون مورفی دور نگه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *