بارداری در سن بالا,معایب بارداری در سن بالا

آیا بارداری در سنین بالا چه مزایا و معایبی دارد؟!

بارداری در سن بالا  معایب و دشواری های خاص خودش را دارد، از این رو تعیین کردن یک سن مناسب و دقیق برای بچه دار شدن کار آسانی نیست! البته سن مناسبی برای باردار شدن وجود ندارد و افراد مجبور نیستند در زمانی مشخص، اقدام به باردار شدن کنند.

درست است که سن می تواند تأثیرات مثبت و منفی بر روی باردار شدن داشته باشد، اما دقت کنید که بهترین زمان برای بچه دار شدن همان زمانی است که آمادگی لازم را برای تربیت و پرورش آن ها داشته باشید.

با توجه به گفته پزشکان؛ هر چه سن زنان به 40 سالگی نزدیک ‌تر شود، توانایی باردار شدن آن ‌ها کاهش پیدا می‌ کند و شانس کم تری برای بارداری دارند. اما در برخی از موارد مشاهده شده است افراد دارای سن ۳۰ الی ۴۰ سال نیز توانسته اند بدون مشکل، باردار شوند و کودکانی سالم به دنیا بیاورند.

بارداری در سن بالا,معایب بارداری در سن بالا,بارداری در سن بالا,

بارداری در سنین مختلف

 • سن ۲۰ سالگی تا ۲۹ سالگی

افرادی که می خواهند بیشترین قدرت باروری و بالاترین احتمال باردار شدن را داشته باشند؛ بهتر است در سن ۲۰ الی ۲۹ سالگی اقدام نمایند زیرا در این دوره بانوان، باکیفیت ترین و بیشترین تخمک ها را دارند و خطرات کمتری آن ها تهدید می کنند.

 • سن ۳۰ سالگی تا ۳۹ سالگی

از آن جایی که معایب بارداری در سن بالا تا حدودی زیاد است، توصیه می شود قبل از افزایش سن و کاهش قدرت باروری که از حدود ۳۲سالگی شروع می ‌شود باردار شوید.

با توجه به برخی پژوهش های انجام شده؛ در سن ۳۷ سالگی فقط ۲۵ هزار تخمک در بدن زن باقی می ماند و شانس باردار شدن آن بسیار کاهش می یابد. همچنین خطر سقط جنین، بیماری های مادرزادی و ژنتیکی پس از ۳۵ سالگی بیشتر می شود.

 • سن ۴۰ سالگی تا ۳۹ سالگی

جالب است بدانید؛ در سن ۴۰ سالگی به سرعت، قدرت و توانایی باردار شدن بانوان کاهش پیدا می کند و شانس آن ها برای باردار شدن پس از ۳ ماه تلاش، تنها ۷ درصد است.

زیرا همان طور که گفته شد؛ با گذشت زمان، کیفیت و تعداد تخمک‌ ها کاهش می ‌یابد و ممکن است نوزاد دچار نقص های مادرزادی شود.

فراموش نکنید که اگر در ۴۰ سالگی باردار شوید، باید به طور مداوم با پزشک خود ارتباط داشته باشید زیرا؛ باید آزمایش‌ های بسیاری برای مراقبت از شما انجام گیرد تا خطر و عوارض بارداری در سن بالا را به حداقل برساند.

معایب بارداری در سن بالا,بارداری در سن بالا,معایب بارداری در سن بالا,

باردار شدن در سنین بالا چه مزایایی دارد؟

 • به گفته برخی از پژوهشگران؛ مادران در سنین بالا صبور تر از مادران کم سن هستند و کم تر کودکان را تنبیه می کنند. از این رو کودکان شان در آینده با مشکلات عاطفی، اجتماعی و رفتاری کمتری مواجه خواهند شد.
 • معمولا درصد مشخصی از کودکانی که مادرشان مسن هستند، آموزش ها را بهتر فرا می گیرند و از هوش و استعداد بالاتری نیز برخوردار می باشند.
 • برخی افراد بر این باور هستند که انتظار کشیدن برای بچه دار شدن، عمر افراد را بیشتر می کند و با توجه به آمار انجام شده در سال ۲۰۱۶، زنانی که در سن بالا باردار شده اند تقریبا نزدیک به۹۰ سال عمر می کنند!
 • از دیگر مزایای بارداری در سن بالا، می توان به داشتن تجربه بیشتر برای آموزش دادن و تربیت کودکان اشاره کرد.
 • والدین با سن بالا تر معمولا زمان بیشتری را با کودکان خود سپری می کنند و امکانات بهتری برای بر طرف کردن نیازها و خواسته ‌های آن ها در اختیار دارند.

معایب باردار شدن در سنین بالا

 • اکثر مادرانی که در سن بالا باردار می شوند، دچار زایمان زودرس می شوند و کودکانی که زودتر از وقت طبیعی به دنیا بیایند دچار مشکلات سلامتی و جسمانی می شوند.
 • بانوانی که در سن بالا زایمان کنند، به فشار خون دچار می شوند و با کاهش عملکرد اندام هایی مانند؛ کبد و کلیه وضعیت سلامت شان به خطر می افتد. از این رو اگر با علائمی نظیر؛ سردرد های شدید، ورم ناگهانی بدن، ایجاد مشکلاتی در بینایی و دچار شدن به سر گیجه، حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • دچار شدن به دیابت دوران بارداری، از دیگر مشکلات بارداری در سن بالا است و بالا بودن قند خون می تواند به؛ سیستم اعصاب، رگ‌ های خونی و قوه بینایی آسیب برساند.
 • درصد بیشتری از افراد، که در سن بالا باردار می شوند با سقط جنین مواجه می شوند و یا این که کودکان شان به صورت مرده به دنیا می آیند.

باید بدانید که همه زنان از روزی که متولد می‌ شوند، به صورت طبیعی در بدن ‌شان حدود ۱ تا ۲ میلیون تخمک دارند اما این تخمک ها با بالا رفتن سن کاهش پیدا می کنند و باروری شان هم کمتر می شود.

از آن جایی که تصمیم گیری برای بچه ‌دار شدن یکی از مهم ‌ترین تغییرات زندگی مشترک است، باید در مناسب ترین زمان ممکن اقدام به باردار شدن کنید و خیلی این کار را به عقب نیندازید.

همان طور که متوجه شدید؛ بارداری در سن بالا علاوه بر معایب، مزایایی هم دارد اما باز هم ممکن است این موارد برای همه افراد یکسان نباشد و باید از قبل با پزشک تان مشورت کنید تا با مشکلات احتمالی مواجه نشوید.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *