دلیل دوست خیالی کودکان,دوست خیالی بچه ها,دوست خیالی کودکان

چرا کودکان دوست خیالی دارند

دوست خیالی بچه ها، تصویری از یک فرد می باشد که آن ها در ذهن خود می سازند؛ درست است که شما این دوست خیالی ها را مشاهده نمی کنید اما بچه ها با آنها زندگی می کنند. روانشناسان عقیده دارند که تک فرزندان بیشتر دچار دوست خیالی می شوند؛ زیرا آنها به دلیل اینکه هم بازی ندارند این اشخاص را در ذهن خود درست می کنند تا به گونه ای یک همراه داشته باشند.

دوست خیالی کودکان

بچه ها دنیای خیلی بزرگی در ذهن خود دارند یا به گونه ای دیگر، درون ذهن خود یک دنیای موازی با جهان ما دارند. این جهان تنها ساخته ذهن کودکان است که بر اساس علایق آن ها ساخته شده است. دوست خیالی بچه ها هم از همان دنیا آمده که برای تنها نبودن کودک، با او زندگی می کند. این دوست خیالی در بچه ها متقاوت است؛ یعنی به گونه ای که اگر یک کودک عاشق سگ باشد، دوست خیالی او ممکن است سگی باشد که هم حرف می زند، هم به حرف های او گوش می کند، هم با او بازی می کند.

دوست خیالی ها هم می توانند برای کودک مفید باشند هم مضر؛ اگر فرزند شما بعد از مدتی دوست خیالی خود را فراموش نکرد، باید برای آن چاره ای بیاندیشد، زیرا امکان دارد که کودکان تا سنین بزرگ سالی درگیر دنیای ذهنی خود باشند؛ اما اگر دوست خیالی کودکان تا سن ۵ سالگی همراه انها بود و بعد فراموش کردند، دیگر نیازی نیست که نگران باشید؛ زیرا همه افراد از سن ۳ تا ۵ سالگی دچار دوست خیالی می شوند.

یک متخصص روانشناس کودکان در وبلاگش موضوعی را مطرح کرده بود که متن موضوع اینگونه بود؛” امروز طبق معمول در مطب مشغول ویزیت افراد بودم که خانمی حدود ۲۵، ۲۶ با عجله و بدون نوبت وارد اتاق شد و گفت دکتر لطفا کمکم کنید فرزندم دیوانه شده؛ وقتی این حرف را شنیدم سریع او را دعوت به نشستن کردم و گفتم که چه شده است؟

دلیل دوست خیالی کودکان,دوست خیالی بچه ها,دوست خیالی کودکان,

او با عجله گفت که فرزندم چند روزی است با خود حرف می زند و مدام یک نفر را کنار خود تصور می کند، به طوری که چند روز پیش برای خرید رفته بودیم و هنگامی که برایش کفش خریدم و قصد بیرون آمدن از مغازه را داشتیم، دخترم گفت که چرا برای سبزی کفش نمی خری؟ و من آن لحظه گیج شده بودم که سبزی کیست؛ اما بعد از چند روز دخترم یک نقاشی را به من نشان داد که تصویر خودش و یک موجود عجیب و غریب در کنار هم بود. وقتی از او پرسیدم که این کیست، او در جواب گفت سبزی است.

وقتی صحبت های خانم تمام شد تازه متوجه شدم که منظور او از دیوانه شدن چیست. فرزند او دیوانه نشده بود فقط دوست خیالی پیدا کرده بود”.

طبق حرفای این متخصص می توان تقریبا متوجه شد که دوست خیالی کودکان، همیشه و همه جا همراه آن ها است، حتی  در زمان هایی که به خواب می روند، باز هم دوست خیالی خود را فراموش نمی کنند.

داشتن دوست خیالی اصلا بد نیست، اما تا مواقعی که بر روی احساسات و رفتار های کودک اثر نگذارد. در برخی از کودکان دیده شده که بچه نمی تواند با اطرافیان ارتباط برقرار کند زیرا فکر می کند که دوست خیالی او ناراحت و غمیگن می شود. اگر کودک خیلی زمان خود، را در دنیای دیگر و در کنار دوست خیالی بگذراند شما باید او را نجات دهید؛ اما این نجات دادن باید به طوری باشد کودک ناراحت نشود.

دلیل دوست خیالی کودکان,دوست خیالی بچه ها,دوست خیالی کودکان,

روش هایی برای فراموش کردن دوست خیالی

  • یکی از مهم ترین دلیل دوست خیالی کودکان تنهایی می باشد، شما برای این که کاری کنید فرزندتان دوست خود را فراموش کند باید یک سرگرمی مانند کلاس های نقاشی و.. در نظر بگیرید که تمام وقت کودکتان را پر کند.
  • دومین راه کار برای فراموش کردن دوست خیالی، گذراندن وقت بیشتری در کنار کودک است. شاید دوست خیالی کودک شما بر اثر توجه نکردن به وجود آمده باشد، شما هرچه بیشتر در کنار او باشید او کمتر به یاد دوست خود می افتد.
  • سعی کنید کم کم او را وارد جامعه کنید. مثلا کودکتان را بچه های بیشتری که هم سن او هستند آشنا کنید و اجازه دهید که دوست واقعی داشته باشد؛ زیرا دوست خیالی کودکان بر اثر اینکه دوستی در واقعیت ندارند هم به وجود می آید.
  • دوست خیالی فرزندانتان را نادیده نگیرید؛ زیرا این نادیده گرفتن باعث می شود که فرزندتان بیشتر به سمت او برود تا به شما ثابت کند او واقعا وجود دارد.
  • با کودکانتان بیشتر بازی کنید تا وقتی نداشته باشند به سراغ دوست خیالی خود بروند و از آن ها درخواست کمک کنند. طبق تحقیقاتی که روانشناسان انجام داده اند، متوجه شدند که بازی با کودکان ۱۰۰ برابر بیشتر از گردش و تفریح آن ها را خوشحال و شگفت زده می کند.
  • هرگز تا بچه ها کار اشتباهی مرتکب نشده اند، سر آن ها داد نزنید. زیرا یکی دیگر از دلیل دوست خیالی کودکان این است که وقتی ناراحت شوند به طور ناخداگاه شروع به خیال پردازی می کنند که دوست خیالی هم، در این خیال پردازی جای دارد.
  • کودکان بیش از آنچه که فکر کنید حساس هستند. شاید از روی چهره به خوبی نتوانید احساسات آن ها را درک کنید اما یک رفتار نادرست شما می تواند آن هارا دگرگون کند و دنیای آن ها را نابود سازد. همچنین اگر فکر می کنید که تربیت کردن فرزند و نحوه رفتار با او بسیار برایتان مشکل است، قبل از بارداری حتما با متخصصان زیادی مشورت کنید تا آن ها به خوبی شما را اگاه سازند. امیدواریم در این مقاله همه چیز را راجب دوست خیالی کودکان متوجه شده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *